15
Ιουλ
Η Παγκρητική Ένωση Αμερικής και το Παγκρήτιο Κληροδότημα σε συνεργασία με το Πολυτεχνείο Κρήτης διοργανώνουν, τη Δευτέρα 15 Ιουλίου 2024 και ώρα 19:30, εκδήλωση με τίτλο:
“Η Κρητική ψυχή στην κοινωνία, στο περιβάλλον και στην εκπαίδευση”
Πρόκειται για μια εκδήλωση στήριξης και επαναγνωριμίας, που θα πραγματοποιηθεί στον υπαίθριο χώρο του Πάρκου Διάσωσης Χλωρίδας και Πανίδας του Πολυτεχνείου Κρήτης και θα είναι ανοικτή προς το κοινό.
Κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης θα είναι ο Καθηγητής Απόστολος Βουλγαράκης της Σχολής Χημικών Μηχανικών και Μηχανικών Περιβάλλοντος Πολυτεχνείου Κρήτης, κάτοχος Έδρας AXA για τις Πυρκαγιές και το Κλίμα. Η ομιλία του θα έχει τίτλο «Κλιματική Αλλαγή: από το παγκόσμιο στο τοπικό πλαίσιο και αντίστροφα».
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θα γίνει ειδική μνεία στο έργο του Παγκρητίου Κληροδοτήματος, που επί σειρά ετών στηρίζει τα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της Κρήτης και θα αναγνωριστούν οι πρόσφατοι δωρητές που συνέδραμαν στην αναβάθμιση του Πάρκου Διάσωσης Χλωρίδας και Πανίδας του Πολυτεχνείου Κρήτης.
Η εκδήλωση θα πλαισιωθεί από ζωντανή μουσική και κέρασμα μετά το πέρας της ομιλίας.