Έμβλημα Πολυτεχνείου Κρήτης
Το Πολυτεχνείο Κρήτης στο Facebook  Το Πολυτεχνείο Κρήτης στο Instagram  Το Πολυτεχνείο Κρήτης στο Twitter  Το Πολυτεχνείο Κρήτης στο YouTube   Το Πολυτεχνείο Κρήτης στο Linkedin

Νέα / Ανακοινώσεις / Συζητήσεις

Έρευνα στους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές του Πολυτεχνείου Κρήτης στα πλαίσια διδακτορικής διατριβής

  • Συντάχθηκε 14-06-2017 17:17 από Maria Bakatsaki Πληροφορίες σύνταξης

    Email συντάκτη: mbakatsaki<στο>tuc.gr

    Ενημερώθηκε: 14-06-2017 17:38

    Κύρια: ΕΤΕΠ ΜΠΔ. Άλλες ιδιότητες: απόφοιτος ΜΔΕ/Διδ. ΜΠΔ, απόφοιτος προπτυχιακός ΜΠΔ
    Λέγομαι Μαρία Μπακατσάκη και είμαι υποψήφια διδάκτωρ στη Σχολή Μηχανικών Παραγωγής & Διοίκησης του Πολυτεχνείου Κρήτης, με επιβλέποντα τον Καθηγητή Γεώργιο Σταυρουλάκη, Αναπληρωτή Πρύτανη και υπεύθυνο της ΜΟΔΙΠ του Πολυτεχνείου Κρήτης.

    Σας παρακαλώ να με βοηθήσετε και να λάβετε μέρος ανώνυμα σε έρευνα σχετικά με τη διαδικασία αξιολόγησης των μαθημάτων, που διεξάγεται στα πλαίσια της διδακτορικής μου διατριβής. Απευθύνεται στους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές του Πολυτεχνείου Κρήτης και μπορείτε να το βρείτε στην ιστοσελίδα: https://survey.tuc.gr/index.php/74791?lang=el .

    Η αξιολόγηση των μαθημάτων, που γίνεται συνήθως στο τέλος κάθε εξαμήνου ανώνυμα, αποτελεί ουσιαστικά τη μοναδική ευκαιρία για ένα φοιτητή να αποτυπώσει τη γνώμη του για την ποιότητα της διδασκαλίας και να προτείνει βελτιώσεις για τη διεξαγωγή του μαθήματος.

    Συνοπτικά οι σκοποί της έρευνάς μου είναι:
    - να εντοπιστούν οι λόγοι της χαμηλής συμμετοχής των φοιτητών στην αξιολόγηση των μαθημάτων
    - να εντοπιστούν τα προβλήματα που τυχόν αντιμετωπίζει κάθε Σχολή σχετικά με τη διαδικασία αξιολόγησης των μαθημάτων και
    - να αποτυπωθούν οι απόψεις των φοιτητών για τις σχετικές βελτιώσεις που θα ήθελαν να προτείνουν.

    Τελικός στόχος της διατριβής είναι η πρόταση ενός πλαισίου για την αποτελεσματικότερη εφαρμογή της αξιολόγησης των μαθημάτων σε κάθε πανεπιστήμιο, ώστε να αποτελέσει ένα χρήσιμο εργαλείο για τη βελτίωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

    Σας ευχαριστώ και μη διστάσετε να έρθετε σε επικοινωνία μαζί μου εάν επιθυμείτε κάποια διευκρίνιση ή έχετε κάποιες παρατηρήσεις στο τηλ. 2821037361 ή μέσω e-mail: mariab<στο>isc.tuc[dot]gr
    Με εκτίμηση
    Μαρία Μπακατσάκη
    Υποψήφια Διδάκτωρ
    Σχολής Μηχανικών Παραγωγής & Διοίκησης
    Πολυτεχνείο Κρήτης

© Πολυτεχνείο Κρήτης 2012